coma.jpgfbb.jpgraywah.jpgrozes.jpgvavamuffin.jpg

Tomek Lipiński z zespołem

 

Tilt został utworzony w Warszawie przez wokalistę/gitarzystę Tomasza Lipińskiego, basistę Tomasza "Rastamana" Szczecińskiego i perkusistę Jacka "Lutra" Lenartowicza. Jeden z pierwszych koncertów grupa zagrała w warszawskim Teatrze Studio w 1979 roku. W 1980 zespół wystąpił w gdańskim Wielkim Młynie oraz przed szerszą publicznością podczas "I Ogólnopolskiego Przeglądu Nowej Fali" w Kołobrzegu (wszystkie występy zostały uwiecznione na taśmie filmowej przez Gajewskiego). W tym okresie muzycy nagrali w studiu cztery anglojęzyczne utwory, które wraz z dwoma koncertowymi piosenkami trafiły na bootlegową kasetę magnetofonową dokumentująca festiwal w Kołobrzegu (kaseta zawierała również nagrania zespołów: Kryzys, KSU, Kanał, Deadlock i Poerocks). Skład zespołu poszerzył się o grającą na instrumentach klawiszowych "Pyzę". Jesienią tego samego roku Lipiński zawiesił działalność Tiltu i latem 1981 utworzył z Robertem Brylewskim zespół Brygada Kryzys.

Kiedy Brygada Kryzys rozwiązała się pod koniec 1982 Lipiński razem z "Rastamanem" reaktywowali Tilt uzupełniając skład perkusistą Tomaszem "Gogo Szulcem" Kożuchowskim (ex–TZN Xenna) oraz saksofonistą jazzowym Aleksandrem Koreckim. Ten okres udokumentowała piosenka "Za zamkniętymi drzwiami (widziałem Cię)", która ukazała się w 1985 na poltonowskiej kompilacji różnych wykonawców Fala. W 1984 "Rastaman" opuścił zespół, a na jego miejsce przyszli: basista Franz Dreadhunter i gitarzysta Piotr "Czombe" Dubiel. W tym składzie muzycy Tiltu nagrali swój pierwszy singel "Runął już ostatni mur". W 1985 Lipiński i Dreadhunter postanowili złagodzić repertuar czyniąc go dostępniejszym szerszej publiczności. Efektem tych zmian był kolejny singel "Mówię ci, że...", nagrany przy gościnnym udziale wokalistki Kayah. Tytułowa piosenka stała się w Polsce jednym z największych przebojów końca lat 80. W tym okresie muzycy zarejestrowali także materiał na swój debiutancki album Tilt, który ukazał się w 1988. 

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych grupa działała jako Czad Kommando Tilt. Oprócz Lipińskiego w zespole pojawili się: basista Dariusz "Maleo" Malejonek oraz ponownie "Gogo Szulc". W tym składzie udali się na koncerty do ZSRR. Po powrocie do Polski Malejonka zastąpił Marcin Ciempiel. Niewiele później w Tilcie pojawił się również gitarzysta Jan Benedek. Zespół zagrał kolejne koncerty poza granicami Polski (NRD, Czechosłowacja). Drugi album - Czad Komando Tilt ukazał się w 1990 – w czasie, gdy Tilt został po raz trzeci zawieszony. Rok później Lipiński z Brylewskim ponownie reaktywowali Brygadę Kryzys.

Jesienią 1996 zespół zagrał koncert w warszawskim Teatrze Buffo. Lipińskiemu towarzyszyli wówczas: Dreadhunter, perkusista Artur Hajdasz (po raz pierwszy z Tiltem grał już w 1985 m.in. na FMR w Jarocinie), wokalistka Magda Steczkowska i gitarzysta Jacek Królik. Występ był transmitowany przez radio i telewizję. Pod koniec roku ukazał się album Rzeka miłości, koncert w Buffo '96 zawierający nagrania z tego koncertu.

W 2000 nastąpił kolejny powrót Tiltu – Lipińskiemu i Dreadhunterowi towarzyszyli: Piotr Lewicki (gitara, instr. klawiszowe) oraz Tomasz Czulak (perkusja). Trzy nowe utwory: "Miassto fcionga", "Westchnienie" i "Ostatnia piosenka o miłości" trafiły do filmu Reich Władysława Pasikowskiego. W 2002 została wydana płyta Emocjonalny terror.

Skład: 

Tomasz Lipiński – śpiew, gitara
Karol Ludew - perkusja
Piotr Leniewicz - gitara basowa
Aleksander Korecki - saksofon
Wojciech Konikiewicz - instrumenty klawiszowe.

 

 

 

© 2012 Muzyczny Camping