coma.jpgfbb.jpgraywah.jpgrozes.jpgvavamuffin.jpg

Habakuk

 

W 1991 roku do zespołu dołączyła sekcja dęta: Wojciech Kowalski (sax.) i Piotr „Fi” Hutny (trąbka) oraz Artur Szumlas (dub master), który wkrótce stał się osobą w głównej mierze tworzącą specyficzny habakukowski klimat, pisząc teksty utworów, malując obrazy, robiąc koszulki, naklejki, okładki i plakaty. W tym składzie Habakuk zagrał m.in. na festiwalach: Reggae Nad Wartą (1992), Reggae Christmas (Piotrków Trybunalski, 1992), Reggae Messages (Warszawa, 1992) czy Africa Is Hungry (Toruń, 1992 i 1993) oraz jesienią 1993 r. na Arts & Culture w Berlinie.

W 1997 r. w lutym miejsce Dominika Ludwina zajął Jaromir Puszek. Doszedł również Piotr „Dziki” Chrząstek (instr. klawiszowe, wokal).  Zaowocowało wprowadzeniem rapu do muzyki Habakuka. W tym składzie zespół wystąpił na festiwalu Odjazdy. W listopadzie 1997 Pawła Derdę zastąpił na gitarze Michał Walczak. W międzyczasie Habakuk nagrał w zaprzyjaźnionym częstochowskim Studio Radioaktywni materiał noszący tytuł Rub Ritual. W nagraniach uczestniczyła grająca na flecie poprzecznym Ewa Kołecka. Później kilka utworów z tej sesji znalazło się na albumie grupy Rub Pulse. W tym czasie zespół wiele koncertował, a jego członkowie byli współorganizatorami takich imprez jak: Reggae Meeting (1997 i 1998), Rym Częstochowski – Hip Hop Festiwal (1998) oraz Marleyki (1998).

W styczniu 1999 r., Habakuk dokonał nagrań w katowickim cyberstudio. W sesji brali również udział Ewa Kołecka (flet) i Michał Walczak (gitara). Owocem nagrań było 12 utworów utrzymanych w klimacie rootsowo-rockowym. Materiał nosił tytuł Mniam! Mniam! REGE i ukazał się w marcu 1999 r., nakładem bytomskiej wytwórni W Moich Oczach. Płyta spotkała się ze znakomitymi recenzjami w największych opiniotwórczych magazynach muzycznych.

Latem 1999 r. zespół występował jako support przed gwiazdami światowego reggae, Mad Professorem i Macka B. Koncerty odbyły się w Chorzowie i Warszawie. Z kolei na festiwal uTam Gdzie Biją Źródła na Równicy w Ustroniu, Habakuk grał obok m.in. Zion Train i Juniora Delgado.

W 2001 r. wspólne występy z Habakukiem rozpoczęła znana postać polskiego reggae, Monika Biczysko z grup Bakshish i Credon. Zespół wystąpił m.in. na festiwalu Afryka w Toruniu, na Punkowej Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w Krakowie oraz w charakterze gwiazdy na finałowym koncercie festiwalu Wiosna Reggae – Marleyki 2001 we Wrocławiu. Wielkim przeżyciem był występ dla 250 tys. ludzi na Przystanku Woodstock w Żarach.

Pod koniec 2002 r. Habakuk wydał trzecią, bardzo przebojową płytę „Muzyka, słowo, liczba, kolor”, na której utrzymany był muzyczny kierunek obrany na poprzednich krążkach. Gościnnie w nagraniach wzięli udział Antoni Gralak oraz Mateusz Pospieszalski i Anna Patynek na instrumentach perkusyjnych, a także wielu innych zaprzyjaźnionych muzyków. W prasie ukazały się pochlebne recenzje, w różnych stacjach telewizyjnych prezentowany był teledysk do utworu Wrażenia.

Muzycy Habakuka występowali też z Muńkiem Staszczykiem (T.Love) jako projekt Rege Inna Polish Stylee.

Pod koniec 2005 r. Habakuk powrócił winylowym wydawnictwem Hub-a-dub, na którym znalazły się nagrania zespołu w remiksach Wszystkich Wschodów Słońca, Kadubry, Activatora i Adama Celińskiego.

Grudzień 2005 przyniósł najnowszy album grupy zatytułowany 4 Life, poprzedzony singlem Życia Rytm. Wśród zaproszonych gości na płycie pojawili się m.in.: Muniek Staszczyk, Pablopavo, Reggaenerator (oboje Vavamuffin), Bob One, DaBass (oboje Rub Pulse Sound System), Janusz „Yanina” Iwański i inni. Teksty do kilku piosenek napisał Sławomir Gołaszewski.

W 2007 roku ukazał się album „A Ty siej (piosenki Jacka Kaczmarskiego)”. Premiera płyty zbiegła się z 50. rocznicą urodzin Jacka Kaczmarskiego, a materiał z płyty został wykonany w trakcie specjalnego koncertu premierowego w Trójce.

W nagraniach wzięli udział Muniek Staszczyk, Mateusz Pospieszalski, Antoni "Ziut" Gralak, Anna Witczak (z zespołu Dikanda), Jerzy Mercik (Śmierć Kliniczna i R.A.P.), Jarek Bester (lider The Cracow Klezmer Band) oraz gość specjalny: Patrycja Kaczmarska – córka Jacka Kaczmarskiego.

Dyskografię uzupełniają jeszcze albumy „Family Front” z 2008 roku i „Sztuka ulotna” z 2011 roku. Ponadto w 2008 roku ukazała się płyta DVD z zapisem koncertu na Przystanku Woodstock '2006.

 

Skład zespołu:

Wojciech „Broda” Turbiarz - (gitara, wokal)
Wojciech Cyndecki - (gitara basowa)
Kordian Nowicki - (gitara, wokal)
Jaromir Puszek - (perkusja)
Marek Makles - (instrumenty klawiszowe)

 

 

© 2012 Muzyczny Camping