coma.jpgfbb.jpgraywah.jpgrozes.jpgvavamuffin.jpg

Jafia Namuel

Jafia Namuel, to jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiego reggae. Historia zespołu rozpoczęła się w Pile w 1994 roku. Dwa lata później, w 1996r ukazał się debiutancki album Jafii Namuel zatytułowany „Roots & Culture”. Debiut fonograficzny pilskiej grupy spowodował duże poruszenie na polskiej scenie muzycznej, za sprawą rasowego brzmienia nawiązującego do klasyki reggae lat 70, oraz przed wszystkim za sprawą niesamowitego „czarnego” wokalu Dawida Portasza. Na „Roots & Culture” znalazła się jedna piosenka po polsku – utwór „Pozytywne Myślenie”, który tak spodobał się Jurkowi Owsiakowi, że ten uczynił z tej pieśni hymn WOŚP. Tak doszło do nagrania we współpracy z zespołem Voo Voo utworu „Karnawał – Pozytywne Myślenie”, będącego do dziś hymnem WOŚPu.

W 1999 roku zespół nagrywa swoją druga płytę „In Time”, który ze względu na różne okoliczności ukazał się dopiero w 2009 roku. Muzyka zawarta na „In Time” to reggae, jakiego dotąd w Polsce nie było. Pół-akustyczne brzmienie i nastrój piosenek sprawiły, że muzykę z "In Time" określano jako smooth reggae. Na tym albumie znalazły się m.in. takie utwory jak „Myśli Swoje”, czy „Zapamiętaj Chwile”. Na płycie zagrał również znakomity polski saksofonista - Mateusz Pospieszalski.

Grupa miała przerwę w działalności w latach 2000-2006, kiedy Dawid Portasz wyjechał do Londynu zajmując się tam działalnością studyjną. W 2008 roku Dawid Portasz wraz z Krystianem Walczakiem i Mateuszem Pospieszalskim wyjechali na Jamajkę do legendarnego studia „Tuff Gong” założonego przez Boba Marleya. Tak powstał album „Day by Day” projektu nazwanego Rastasize. W ten sposób Dawid Portasz stał się pierwszym polskim wokalistą, który nagrał płytę na Jamajce we współpracy z najlepszymi jamajskimi muzykami, nagradzanymi wielokrotnie m.in. nagrodami Grammy. Mowa o albumie „Day by Day” projektu Rastasize.

Doświadczenia pobytu i pracy twórczej na Jamajce nie pozostały bez wpływu na Jafię Namuel, macierzystą formację Portasza.

Szóstego lutego 2012 roku, w dniu urodzin Boba Marleya ukazał się nowy, trzeci album Jafii Namuel zatytułowany „One Love Train”. Płyta jest zapisem koncertu w radiowej Trójce w Studio im. Agnieszki Osieckiej. Był to specjalny, okolicznościowy koncert zorganizowany w maju 2011 roku w związku z 30 rocznicą śmierci króla muzyki reggae. Jafia Namuel przygotowała z tej okazji kilka utworów Boba Marleya oraz własny, zupełnie premierowy materiał.

Występ Jafii Namuel był zwieńczeniem tygodnia poświęconego muzyce Boba Marleya w radiowej Trójce. Zapowiadający koncert Michał Olszański nazwał go „deserem” tego wyjątkowego tygodnia. Gościnny udział w koncercie wziął, współpracujący wcześniej z Jafią Namuel, saksofonista – Mateusz Pospieszalski.

To właśnie album „One Love Train” będzie podstawą programu koncertowego Jafii Namuel w 2012r.

Skład zespołu:

Dawid Portasz – wokal, gitara

Tomasz Koźlarek – bass

Mirosław Chojnacki – perkusja

Rafał Czajkowski – gitara

Marek Popis – gitara

Sebastian Czajkowski – klawisze

Adam Kamiński – klawisze

 

© 2012 Muzyczny Camping